Nie daj plamy, czyli jak prać ubranka dzieci?

Dzieci to Nasze oczka w głowie. Nic więc dziwnego, że dbamy o nie najbardziej jak możemy, chcemy dla nich wszystkiego, co najlepsze i szukamy najzdrowszych, ekologicznych produktów i rozwiązań. Także w kwestii czystości, a więc prania.

Każda mama dobrze wie jak wymagające bywa pranie ubranek dziecięcych. Po pierwsze trzeba prać często (w domach, w których mieszkają zwłaszcza małe dzieci jedno pranie dziennie to często niezbędne minimum), dokładnie i bezpiecznie. Przede wszystkim dlatego, że skóra dzieci jest wrażliwa i podatna na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Właśnie dlatego do prania w wersji dla najmłodszych warto dobrze się przygotować! Odpowiednia temperatura, prasowanie każdego ubranka, po to, by je odświeżyć i zabić ewentualne bakterie czy drobnoustroje i oczywiście dobre preparaty do prania.

1. Postaw na naturę

Środek służący do prania dziecięcych ubranek powinien być przede wszystkim naturalny. W takim wypadku warto proszek wymienić na przykład na... orzechy do prania. To rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć stosowania detergentów. Orzechy wystarczy wrzucić do lnianego woreczka a następnie pralki. Te w kontakcie z wodą wydzielą naturalne mydło, które odtłuszcza, rozpuszcza brud i doskonale oczyszcza tkaniny.

2. Bądź delikatna

Do prania ubranek dziecięcych z powodzeniem można wybrać też proszek. Ale - nie byle jaki! Ten musi być delikatny w swym działaniu i ekologiczny. Tu pomóc mogą chociażby proszki pozbawione perfum (Sodasan) czy płatki mydlane, które świetnie rozpuszczą się w wodzie, wybawią plamy, ale nie podrażnią dziecięcej skóry. Alternatywą będzie też bezzapachowy płyn do prania także przeznaczony specjalnie dla najmłodszych (Sodasan, Almawin, Almacabio).

3. Bądź bezlitosna

Dla plam Bezlitosny, ale zarazem delikatny. Taki powinien być idealny odplamiacz. Ten także możemy zastosować w przypadku prania ubrań dziecięcych. Wystarczy wybrać tylko odpowiedni detergent, który po pierwsze nie zniszczy tkaniny, a po drugie nie spowoduje reakcji alergicznej u dziecka. Zamiast tradycyjnych, chlorowych odplamiaczy można zastosować Bio mydełko do wybawiania plam (Sodasan) czy delikatny wybielacz i odplamiacz w jednym. Młode mamy mogą docenić także produkty przeznaczone specjalnie do prania pieluszek dziecięcych. Świetnie sprawdzi się proszek odkażający do pieluszek, który można zastosować także do prania ubranek dziecka w pralce (zwłaszcza w niskich temperaturach).

Poza odpowiednimi środkami do prania warto zadbać także o wodę. Ta w większości polskich domów bywa twarda i z kamieniem. W przypadku prania ubrań, zwłaszcza małych dzieci, trzeba zaopatrzyć się w zmiękczacz do wody, który zdecydowanie ułatwi pranie i zapewni dziecięcej skórze jeszcze większe bezpieczeństwo.