Co do picia dla małych dzieci?

Co do picia dla małych dzieci?Nawyki żywieniowe dorosłego człowieka kształtuje się już w dzieciństwie. W myśl powiedzenia „Czym ziarenko za młodu nasiąknie…”, to, co jemy jako Dzieci, ma ogromny wpływ na to, jakie smaki będą naszymi ulubionymi w przyszłości. Warto więc uważnie dopierać produkty i czytać składy tego, co podajemy Dzieciom, szczególnie kiedy na rynku nie brakuje produktów tylko z pozoru Im przyjaznym.

Jako pierwsze, Dzieci poznają napoje. Z początkiem jest to mleko Mamy lub modyfikowane, a z czasem dochodzi konieczność podawania czegoś innego do picia. Najlepsza, zarówno dla małych, jak i dużych, jest woda. Dla Niemowląt warto wybierać wodę źródlaną, oczywiście niegazowaną, ponieważ mineralna może się okazać… zbyt bogata w składzie i na nią przyjdzie czas później. Nie ma się co martwić, że woda nie dostarcza żadnych składników i nie ma smaku – jest najlepszym, co można podać do picia, a przede wszystkim nie przyzwyczaja Dziecka do żadnego smaku.

Na późniejszym etapie życia, kiedy układ trawienny Dziecka jest już bardziej ukształtowany, można podawać herbaty i napary ziołowe. Oczywiście, to jeszcze nie pora na czarną, tradycyjną herbatę, ale idealnie sprawdzą się owocowe. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład – niech będzie naturalny, z prawdziwego suszu i bez zbędnych dodatków. Powinno się unikać napojów typu instant, które kuszą atrakcyjnymi smakami i szybkością przygotowania. Zawierają zazwyczaj śladową ilość ziół i owoców, za to są przepełnione wzmacniaczami smaku, cukrem i konserwantami, których powinno się unikać nie tylko w diecie Dziecka. Warto więc decydować się na naturalne herbaty oraz zioła, jak np. miętę, rumianek czy koper włoski. Dzika róża czy malina dodatkowo będą wzmacniały odporność organizmu, szczególnie w okresie przeziębień.

Słodkie napoje są tym, czego powinno się unikać w diecie Dziecka, a co zarazem stanowi sporą pułapkę dla Rodziców. Biały cukier i syrop glukozo-fruktozowy to najczęściej dodawane składniki do soków owocowych, także tych dedykowanych Dzieciom, kuszących atrakcyjnymi opakowaniami i reklamami w telewizji. Jedynym sposobem, by ich unikać, jest dokładne czytanie składów. Na szczęście, nie brakuje produktów, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące cukry i są wolne od jakichkolwiek dodatków. Dlaczego tak ważne jest, by napoje dla Maluchów nie zawierały cukru? To proste – cukier uzależnia, wpływa niekorzystnie na higienę jamy ustnej, powoduje tycie i jest pierwszym krokiem do wyrobienia niekorzystnych nawyków żywieniowych. A przecież sok ze świeżo wyciskanych owoców jest równie słodki jak ten, który jest „ulepszony” cukrem… A co z wodą smakową? Wydawałoby się, że to idealne rozwiązanie – woda z sokiem owocowym, a więc przyjemne z pożytecznym. Niestety, i tutaj łatwo o wpadkę, ponieważ większość tego typu napojów to połączenie wody, cukru, syropu glukozowo-fruktozowego, aromatu i ewentualnie śladowych ilości soków z owoców. O wiele prostsze i lepsze jest dodanie do wody kilku kropel soku z cytryny, pomarańczy lub innego ulubionego owocu.

Jeśli z różnych względów decydujemy się podać Dziecku słodki napój, wybierajmy te, które zawierają cukier trzcinowy lub inne cukry pochodzenia naturalnego, jak ksylitol, maltitol czy stewię. Dobrą alternatywą będą też soczki dla dzieci 100 procent, nawet te wyprodukowane z soków zagęszczonych, znacznie lepszą niż nektary czy napoje.

Zawsze warto mieć na uwadze to, jak składniki napojów wpływają na nasz organizm, co mu dostarcza, jaki może mieć na niego wpływ. Idealnym napojem jest woda – można nią rozcieńczyć każdy sok czy herbatę, pić samą, idealnie gasi pragnienie i jest po prostu zdrowa. Ale, ku uciesze Rodziców, na rynku jest mnóstwo dobrych produktów, stworzonych z myślą o zdrowiu Malucha. Przy wyborze napojów dla Dziecka warto kierować się jedną myślą - brzuszek małego dziecka będzie kiedyś brzuchem dorosłego – tylko od nas, Rodziców zależy, w jakiej będzie kondycji, dlatego warto czytać składy i wybierać to, co najlepsze.