Jaka pasta do zębów dla dzieci?

Dobór odpowiedniej pasty dla małych dzieci to szczególnie istotna kwestia dla rodziców, chcących od małego uczyć dzieci dbałości o higienę. Skojarzenie obowiązku codziennego mycia zębów przez dzieci z przyjemnymi wrażeniami będzie pierwszym krokiem do sukcesu do osiągnięcia regularności.

Odpowiednio dobrana pasta do zębów o smaku, który spowoduje, że dzieci chętnie po nią sięgną jest sposobem na zachęcenie ich do tego codziennie rano i wieczorem. Mycie zębów u dzieci należy rozpoczynać jak najwcześniej. Już noworodki powinny mieć przemywaną jamę ustną jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie po przyjęciu ostatniej dawki pożywienia w danym dniu, tak aby przyzwyczajać się do tego procesu. W wieku sześciu miesięcy możemy natomiast swobodnie już dobierać pierwszą pastę dla małych dzieci. W tym wieku powinna ona przede wszystkim być całkowicie pozbawiona fluoru. Nie powinny w niej znaleźć się także takie składniki jak dwutlenek tytanu będący stabilizatorem kolory szkliwa oraz substancje barwiące i konserwujące. Brak tych składników wynika przede wszystkim z faktu, że małe dzieci w trakcie mycia zębów zwykle połykają część pasty. Przyjmowanie dużej ilości fluoru może z kolei prowadzić do groźnej dla nich choroby, jaką jest fluoroza wpływająca na stan zdrowia szkliwa zębów, kości, a nawet nerek. Jest ona niebezpieczna dla dorosłych, którzy przyjęli zbyt dużą dawkę fluoru, a w przypadku dzieci może przebiegać dużo ciężej.

Wybór odpowiedniej pasty dla dzieci zacznijmy więc przede wszystkim od sprawdzenia składu danego produktu. Najlepiej, jeśli będzie on wyprodukowany przede wszystkim z naturalnych składników, pozbawiony fluoru oraz o apetycznym smaku, który przyczyni się do chęci dzieci sięgających po ten produkt. Współcześnie oferowane pasty do zębów dla dzieci pozwalają na dokładne oczyszczanie płytki nazębnej i od najmłodszego wieku umożliwiają chronienie ich przed próchnicą. Powstają ze składników pozyskiwanych ze zrównoważonych upraw, co staje się szczególnie istotne w świecie, który coraz większą uwagę zwraca na pochodzenie przyjmowanych na co dzień produktów. Mają ponadto atrakcyjne dla dzieci, słodkie smaki, m.in. takich owoców jak papaja i jabłko, truskawki i maliny czy banan. Wybór tego typu produktów będzie najlepszym sposobem na przyjemne nauczenie dzieci sięgania po szczoteczkę i pastę codziennie rano i wieczorem.